FRAXEL
laser frakcyjny

jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanej w dermatologii w celu poprawy jakości, gęstości i sprężystości skóry. Zabiegi z zastosowaniem tego typu lasera można wykonywać przez cały rok (również w okresie letnim) pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza.

Efektem działania jest :

Mechanizm działania:
Energia lasera jest absorbowana przez zawartą w komórkach naskórka i skóry właściwej wodę. Światło lasera wytwarza strumień impulsów o mikroskopijnej średnicy, rozrzucanych równomiernie po skórze dzięki głowicy skanującej. FRAXEL nie naświetla jednorodnie powierzchni skóry ale ?dziurkuje? ja tysiącami mikroskopijnych ?igieł?. Powstają fragmentaryczne (fractional- stad nazwa metody), mikroskopowe uszkodzenia (MTZ- microthermal treatment zones) skóry spowodowane podgrzaniem tkanek. Impulsy lasera wnikają w skórę w odpowiedniej odległości tak, by nie powodować oparzenia, ale skutecznie pobudzić skórę właściwą do regeneracji. Jest to możliwe dzięki temu, że każde punktowe uszkodzenie otoczone jest fragmentem nieuszkodzonej, zdrowej tkanki, co pozwala na szybką odnowę.

Gęstość impulsów jest precyzyjna i regulowana na całej powierzchni działania. Laser FRAXEL wywołuje zmianę struktury skóry głęboko pod naskórkiem (do 2mm), tworząc unikalne warunki do pełnej i trwałej regeneracji kolagenu i elastyny. Podczas zabiegu wiązka laserowa przenika przez naskórek nie uszkadzając go. Działa on jak opatrunek, dzięki czemu skóra potrzebuje niewiele czasu, aby się zregenerować.

Przebieg zabiegu:
Parametry wykonania zabiegu (wartość energii, ilość przejść przez skórę, powierzchnia ?pokrycia? skóry dziurkami) uzależniona jest od rodzaju i nasilenia defektu na skórze oraz okolicy zabiegowej.W trakcie zabiegu lekarz ?dziurkuje? skórę impulsami lasera za pomocą głowicy. Podczas jednego zabiegu poddaje się naświetlaniu ok. 20-25% leczonej powierzchni skóry. Dzięki temu zachowujemy pozostałe 75-80% nienaruszonej zdrowej skóry, która potrzebna jest do przebudowy kolagenu i szybkiego gojenia. Zabieg jest dość nieprzyjemny. Wrażenia są porównywalne do uczucia wbijania rozgrzanych igiełek w skórę. Zabieg wykonywany może być w znieczuleniu lokalnym (krem EMLA), można także zastosować zewnętrzne środki schładzające skórę w trakcie zabiegu. Jednak efekty uzyskiwane po zabiegu powodują, że szybko zapominamy o dyskomforcie jaki nam towarzyszył. Bezpośrednio po zabiegu na skórze pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Może wystąpić pieczenie, skóra jest napięta i gładka, ale bardziej sucha i szorstka. Stan taki utrzymuje się tylko ok. 2-3 dni. Następnie może pojawić się drobnopłatowe złuszczanie naskórka ? jest to wynik ewakuacji martwych komórek. Dodatkowo procesowi gojenia może towarzyszyć delikatne zbrązowienie naskórka, utrzymujące się do kilku dni po zabiegu. Pełny rezultat zabiegu widoczny jest po ok. 4-5 tygodniach. Aby uzyskać najlepsze efekty należy wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach 3-6 tygodni. Przebudowa kolagenu powodująca dalsze wygładzanie i ujędrnianie skóry będzie trwała jeszcze przez 6-12 miesięcy. Po zabiegu konieczne jest przestrzeganie zaleceń lekarza oraz ochrona przeciwsłoneczna, szczególnie w okresie wiosenno-letnim.

Powrót