TWOJA SKÓRA JESIENIĄ

Wspomnienie lata-pielęgnacja i regeneracja skóry po wakacjach.

Jednym z niebezpieczeństw wynikających z letniej aury jest intensywne promieniowanie słoneczne, które przy niewłaściwej pielęgnacji może doprowadzić do trwałych i dokuczliwych zmian. Oprócz słońca nasza skóra narażona była na działanie innych czynników środowiskowych, takich jak wiatr, wysokie temperatury oraz częste kąpiele w morzu lub basenie, które powodują powstawanie podrażnień, uczuleń lub przesuszenie skóry. Najbardziej powszechne jest jednak obniżenie poziomu nawilżenia naskórka, uszkadzające bariery chroniące przed wyparowywaniem wody z przestrzeni międzykomórkowych. Jeśli proces ten utrzymuje się przez dłuższy czas, skóra staje się sucha, szorstka, łuszczy się i pojawiają się zmarszczki. Długotrwałe działanie promieniowania na skóry dojrzałe przyśpiesza proces fragmentaryzacji włókien kolagenowo-elastynowych, a więc dochodzi do trwałej utraty jędrności i elastyczności skóry, dochodzi do zmian pigmentacyjnych ( powstają przebarwienia ).
W trakcie opalania promieniowanie ultrafioletowe jest absorbowane przez skórę i przemieniane w ciepło. Wszystkie warstwy skóry otrzymują dodatkową jego porcję. Następstwem jest silniejsze wydzielanie potu, a zarazem utrata wilgoci przez skórę. Pocenie powoduje rozmiękczenie warstwy rogowej, co ułatwia promieniom UV przedostanie się do epidermy. Zwiększa to utratę wilgoci i dalsze wysuszenie skóry.

Nieodpowiednia pielęgnacja po opalaniu sprzyja powstawaniu wolnych rodników, czyli związków tlenowych, które atakują komórki. Przede wszystkim szkodzi to "produkującym" energię mitochondriom. Równowaga energetyczna skóry ulega zakłóceniu, co prowadzi do szybszego jej starzenia.
Uwzględniając wszystkie te aspekty celem pourlopowej pielęgnacji powinno być wprowadzenie preparatów nawilżających i natłuszczających wspomagających naturalny proces regeneracyjny skóry. Program naprawczy powinien uwzględniać również kosmetyki zawierające substancje aktywne, takie jak minerały, ekstrakty roślinne czy witaminy.

Jeśli nadmierne opalanie podrażniło już skórę, należy wybierać produkty wzbogacone środkami łagodzącymi np. alantoiną, D-panthenolem, olejami np. migdałowy, macadamia .

Najlepszą metodą nawilżenia skóry jest wzmocnienie barier hamujących utratę wody. Jest zrozumiałe, że optymalne będzie tu działanie polegające na wspomaganiu naturalnych mechanizmów. Dobry kosmetyk nawilżający działa zarówno na powierzchni skóry, jak i wewnątrz warstwy rogowej, dlatego powinien tworzyć na powierzchni warstwę okluzyjną słabo przepuszczającą wodę. Jej właściwości powinny wykazywać powinowactwo do naskórka. Powinien pozostawiać na skórze trwały i odporny na wysychanie film lipidowy, a ze względów estetycznych nie może w sposób widoczny natłuszczać skóry, nadawać jej połysku. Jędrność skóry zależy od stopnia jej nawilżenia, im więcej wody w skórze, tym jest ona jędrniejsza.

Skóra po urlopie jest zwykle w nie najlepszej kondycji-wymaga starannego nawilżenia. Prawidłowo przeprowadzona kuracja kondycjonowania skóry powinna zawierać także preparaty witaminowe przywracające jej blask i nadające zdrowy koloryt. Niezbędne jest więc wprowadzenie do zestawu pielęgnacyjnego dermokosmetyków zawierających odpowiednie witaminy, głównie A, C i E.

Jak działają witaminy na naszą skórę?
Witamina C ( kwas askorbinowy), odświeżacz skóry,

Obecnie dostępne są na rynku preparaty zawierające biologicznie aktywną witaminę C, mającą dużą stabilność, czyli odporność na niekorzystne warunki środowiskowe. Znacznie usprawniono jej wchłanianie, dzięki opracowaniu specjalnych nośników-transporterów przenoszących aktywna postać witaminy C w głąb naskórka, np. krem odżywczy na noc z wit. C i E zawiera 0,32% wit.C w postaci fosforanu soli magnezowej kwasu L-askorbinowego.
Aktywna witamina C ma wiele ważnych właściwości niezbędnych dla zniszczonej promieniowaniem ultrafioletowym, poszarzałej i zmęczonej skóry.

Witamina E, czyli witamina młodości
Należy do grupy związków zwanych tokoferolami. W kosmetykach witamina E dobrze się wchłania i skutecznie działa na wygląd skóry.
Jak działa witamina E na skórę :

W kosmetykach witamina E często jest łączona z witamina C ( krem odżywczy C,E Iwostin ). Obie witaminy działają antyrodnikowo, dlatego są skórze tak potrzebne. Witamina E zlokalizowana jest na błonach komórkowych naskórka i skóry jako pierwsza odpiera napaść wolnych rodników, jest na ?pierwszej linii frontu?. Dlatego po walce wymaga regeneracji, ponieważ wolne rodniki utleniają ją, co powoduje zahamowanie jej aktywności. Rolę ?drugiego frontu ? przejmuje wtedy witamina C, która znajduje się we wnętrzu komórki. Po cyklu przemian witamina E może znowu być aktywna.
Zdrowa i młoda skóra broni się przed utleniającym działaniem wolnych dzięki wzajemnie odnawiającemu się systemowi tych witamin. Jednak skóra narażona na uszkadzający wpływ środowiska, a szczególnie promieniowanie ultrafioletowe wymaga podreperowania tych strat. Dlatego szczególnie ważne jest systematyczne stosowanie preparatów zawierających obie witaminy ochronnego systemu.
Nie zapomnijmy o minerałach niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania naszej skóry po lecie. Minerały wpływają na wiązanie w skórze wilgoci, otaczają skórę naturalnym płaszczem nawilżającym, przez co jest ona chroniona przed wysuszeniem. Powodują również poprawę ukrwienia skóry, dzięki czemu jej komórki są lepiej zaopatrzone w tlen i składniki odżywcze. Wpływają też na poprawę kondycji włókien elastyny i kolagenu. Dostarczając skórze odpowiedniej ilości minerałów, np. woda termalna -zawiera wapń ( działa kojąco ), magnez ( ułatwia przyswajanie wapnia, witaminy C, jest niezbędny w procesie regeneracji skóry ) przyczynimy się do szybszej poprawy kondycji skóry po lecie, będzie ona odpowiednie jędrna i napięta, dzięki czemu zyska więcej blasku i zdrowszy wygląd.

Powrót